Scott Westerfeld: Leviathan

19. února 2012 v 11:58 | Pouli |  "Knihy v mých myšlenkách"
Tak předně: kniha má nádherné ilustrace, fiktivní mapu a obal. Pro mě osobně bylo zajímavé autorovo srovnání v doslovu. Kterými reálnými událostmi se jen inspiroval a naopak, které jsou založeny na skutečnosti. Obdobně i s vystupujícími postavami, zvířaty a předměty.
K samotnému příběhu: Leviatan je vzducholoď tvořená celým systémem živých živočichů. Patří tzv. Darwinovcům, kteří kříží různé živočišné druhy a nově vzniklé využívají ve svém životě místo většiny strojů nebo v kombinaci s nimi. Protipólem jsou tzv. Industriálové, kteří vyrábějí těžké a výkonné stroje. Například kráčecí stroj (takový vylepšený tank, co může běhat). Autor tak vytvořil pro čtenáře atraktivní prostředí, místo aby nechal postavy pobíhat lesem nebo pouští.
Sledujeme hlavně osudy Aleka, dědice Rakousko-Uherského trůnu a Deryn, dívky, která se musí vydávat za kluka, aby mohla létat. Každá z postav pochází z jiné společnosti. Ale navzdory válce a tomu, že oficiálně stojí na opačných stranách, dokáží spolupracovat.
Příběh je velmi živý, čtivý a okamžitě vtáhne. V mém českém překladu mi trochu vadilo, že před tiskem neohlídali Deryninu osobu. Občas totiž mluví sama jako holka nebo jiné postavy tak na ní. (Ono české - podal/a, snědl/a, doběhl/a...) V částech, kde se o ní pouze vypráví, je to naprosto v pořádku, ale v přímé řeči to vyzní prazvláštně.Otázky z challenge:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Od stejného autora jsem četla jiné knihy a líbily se mi. Tak jsem hledala něco dalšího.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
pokrok, dobrodružství
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
létat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Deryn. Je naprosto úžasná.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Celé pozadí příběhu. Možnost alternativního světa, kdy půl Evropy kříží zvířata a druhá se silně zbrojí. Celé je to tak nepravděpodobné a přitom uvěřitelné.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Konec knihy. On totiž chybí. Příběh končí tak neuzavřeně, že otevřenější už by bylo snad jen nedopsat poslední větu až k tečce. Veškerý děj je přetrhnut nečekaně uprostřed. (Ano, následují další díly. S dnešní módou sérií se za chvíli budou vydávat i recepty na pokračování.)

Celkové hodnocení: 8/10
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Surynka Surynka | Web | 20. února 2012 v 20:58 | Reagovat

Tak tahle knížka mě popisem zaujala a zřejmě se pokusím si ji sehnat, nebo aspoň půjčit, i když mám radši to vlastnění knížky. Pak se mi totiž může stát, že budu číst něco naprosto úžasného a zapomenu název a všechno okolo a později to už nenajdu-stalo se mi to a dodnes nemůžu zjistit, co je to za knihu :-) Jinak zpět ke knize, je to přesně ten žánr, který mám ráda. Takovéto míchání "normálu" a "nadčasovosti" prostě ten popis mě dokonale inspiroval k tomu, si knihu přečíst. Máš plné hvězdičkové hodnocení článku ;)

2 Mai Mai | Web | 21. února 2012 v 21:08 | Reagovat

hm, nezní to špatně. jestli ji v knihovně uvidím, tak si ji ráda přečtu

3 nel-ly nel-ly | Web | 23. února 2012 v 15:12 | Reagovat

Vím, že mě do toho zas někdo postrkoval a špatně to určtiě nevypadá... líbí se mi to, že se děj odehrává v Evropě (a ja tak čtu, tak ještě dost zajímavý Evropě) většina těch nových fantasy pro mladé je v Americe nebo vymyšlených světech, takže tohle je určitě něco jiného :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.