Harry Potter a případ Nevilla Longbottoma

16. ledna 2012 v 21:22 | Pouli |  A tak dále...
Autorem tohoto článku nejsem já. Objevila jsem ho náhodou, když jsem hledala něco úplně jiného. Zaujal mě natolik, že jsem se rozhodla se o něj s vámi podělit. Hlavně proto, že jsou v něj vyjmenovány téměř všechny důvody, proč miluju Nevilla.

Originál zde.

Protože jde o článek v angličtině, rozhodla jsem se ho přeložit. Překlad věštby jsem použila od Medka* z knih. Je to můj první překlad v životě (mimo školní půdu) a zabral podstatnou část odpoledne a večera. Myslím, že to si nějaké komentáře zaslouží.... :-)Film Harry Potter a Relikvie smrti se dostal do kin teprve před několika týdny, takže si uvědomuji, že na jeho vstřebání nebyl dostatek času. Ale popravdě, pro mě celá kouzelnická éra skončila v roce 2007, přečtením poslední knihy. Filmy byly zábavné, ale častěji jsem je vnímala jako mizernou zestručněnou verzi knih. Je mi líto všech, kteří se s Harry Potterem střetli pouze formou filmů, protože knihy jsou o tolik bohatší. Jestliže knihy jsou vynikající steak, filmy lze přirovnat k hamburgeru plněnému očima a chutnajícímu jako několikrát použitá, posmrkaná lepící páska.

Můj největší problém s filmy je, že po celý čas přehlíží Nevilla Longbottoma. Chápu, že celou knihu nelze nacpat do dvouhodinového filmu. Vím, že něco se musí vypustit. Jsem spisovatelka a zapálená čtenářka - znám tyto věci a sama jsem musela nejednou krátit vlastní díla. Ale Nevillův příběh v knihách je tak tragický a hrdinský. K čertu, myslím, že i knihy se Nevillovi nevěnují dostatečně. Když to zestručním, Neville se snadno mohl stát Harrym - vyvoleným. Jak praví proroctví:

"Příchod toho, v jehož moci je porazit Pána všeho zla, se blíží... Narodí se těm, kteří se mu již třikrát postavili, na samotném sklonku sedmého měsíce roku... a Pán zla ho poznamená jako sobě rovného; on však bude mít moc, jakou Pán zla nezná... proto jeden z nich musí zemřít rukou druhého, neboť ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu... Ten, v jehož moci je porazit Pána všeho zla se narodí, až sedmý měsíc bude umírat..."

Podle tohoto proroctví existovaly dvě děti, které ho mohly naplnit: Harry Potter a Neville Longbottom. Z Harryho udělal vyvoleného sám Voldemort, když si vybrat Potterovy místo Longbottomových. A tak máme dva chlapce žijící paralelní životy - vyvoleného a toho, který mohl vyvoleným být. Paradoxně, tomu který mohl vyvoleným být, byl napsán zajímavější a lepší charakter.

Proč potom čteme o Harrym a ne o Nevillovi? Proč je Harry v knihách rozebírán více než Neville? Proč Neville vůbec existuje? Zajímalo by mě, jestli Rowlingová od začátku zamýšlela Nevillův osud, aby vyrovnal ten Harryho nebo jestli Nevilla plánovala za pouhého parťáka, který ukazuje temnější stranu příběhu. Aby představoval možný obraz Harryho života.

Voldemort mučil Nevillovi rodiče dokud nezešíleli, místo aby je prostě zabil. Neville potom vyrůstal s přísnou babičkou, v přesném opaku velké hrubé rodiny, přesto oba chlapci dorazili poprvé do Bradavic osamělí. Neville je Harry s mnohem menším sebevědomím nebo dovednostmi, přesto je jako on zařazen do Nebelvíru.


Přestože Harry ztratil rodiče, Nevillův život je temnější a smutnější. Harry své rodiče nikdy nepoznal a představoval si je naprosto dokonalé. Nejvíce ze všeho toužil opět se s nimi setkat. A zjištění, že i oni mají chyby pro něho představovalo velké duševní trápení. Harryho rodiče ho velmi milovali, jak dokazuje ochrana, kterou mu poskytli před Voldemortem. Neville své rodiče vídá, ale zná je pouze jako prázdné schránky. Kde Harrymu rodiče dodávají svou láskou odvahu, tam Nevillovi může matka dát pouze prázdný obal od žvýkačky.

Ve srovnání s Nevillem není Harryho tragický osud tak tragický. Jeho úspěch není tak epický. Když Harry dorazil do Bradavic, jeho život se výrazně zlepšil. Profesoři ho zbožňovali, dokonce i Snape, který v něm viděl Lily. Velmi rychle se spřátelil s Ronem a Hermionou. Stejně jako otec exceloval ve famfrpálu. Přestože Harry není hloupý, spoustu jeho školních prací a dobré části zázračných řešení měla na svědomí Hermionina pomoc.

Harry měl také své horší chvilky, ale nebylo nic co by nepřekonal. Měl mnoho míst, odkud mu byla poskytnuta pomoc. A pak tu byl Neville - možný obraz Harryho života. Plachý, bojácný, oplácaný a ne příliš magicky zdatný. Chodil ve stopách Harryho a jeho party, ale oni ho nikdy nepřijali mezi sebe. Neměl Hermioninu pomoc s domácími úkoly.

Neville byl tolik přehlížený a postradatelný. Nikdo mu nenabídl, aby zůstal v Bradavicích přes svátky a tak se vždy vracel ke své potrhlé babičce a jejímu peskování. Bylo mu neustále připomínáno, že nikdy nebude tak dobrý kouzelník jako jeho rodiče. Ale Neville své rodiče znal pouze jako blázny od Sv. Munga.


Můj přítel, spisovatel Eric Hansen, měl dobrou odpověď na otázku typu "proč Harry?"
"Myslím, že hlavní problém je: kdo si sám sebe dokáže představit jako Nevilla? Kdo se s ním chce ztotožnit? Neville *je* o tolik zajímavější než Harry, jehož osobnost se skládá z fotbalisty, Froda a přemýšlí podobně jako Luke Skywalker. Mé dětství bylo podobné spíše Nevillovu než Harryho. (Byl jsem nemotorný, hloupý a chyběla roztomilá Asiatka se skotským přízvukem.) Ale nikdo nechce být Nevillem."

Nikdo nechce být Nevillem. To je krutá pravda. Nikdo nechce být stydlivé, přihlouplé, tlusté dítě s duševně chorými rodiči. Nikdo nechce být velmi osamělý. Dělat všechna těžká rozhodnutí bez přátel, bez velkolepého osudu, který musí na konci dne naplnit. Dodávám, že Neville mohl velmi snadno skončit jako Petr Pettigrew. Zahořklý a plný nenávisti bodat přátelům nože do zad.

Harry a jeho přátelé považovali Nevilla jednou za čas za dostatečně dobrého, aby se zúčastnil jejich dobrodružství. A to byl jejich největší omyl. Neville je mnohem loajálnější než Ron, milosrdnější než Hermiona a statečnější než kdy byl Harry. Ano, Neville byl velmi dlouho ustrašený. Ale kdy je nejtěžší být statečný, než v době, kdy se opravdu bojíte? Neville neměl plášť neviditelnosti, když se chtěl schovat nebo Pobertovský plánek jako průvodce nebo laskavého starého rádce, který by mu pomohl. Měl pouze sebe.

Nejvíce srdcervoucí je scéna z páté knihy - Harry Potter a Fénixům řád, kdy se Neville setká s Belatrix Lestrange. Neville, jehož kouzelnické schopnosti se téměř dají přirovnat k motáctví, se postavil jednomu z nejsilnějších Voldemortových stoupenců - tomu, který mučil jeho rodiče, dokud nezešíleli. Tento moment je jedním z klíčových pro rozvoj Nevillova charakteru. Ale protože nikdo nechce být Nevillem, film tuto dějovou linku zcela ignoruje.


Zlatými dětmi na konci série jsou Harry, Ron a Hermiona, kteří splnili úkol s vědomím vlastní důležitosti. Neville své činy vykonal na základě svých pocitů a ze stejného důvodu zaútočil také na Belatrix. V posledních dvou dílech Harryho Pottera Nevilla příliš nevidíme. Objeví své nadání k bylinkářství a věnuje se mu, ačkoli není tak atraktivní jako famfrpál. Žije svůj život mimo Harryho stín, a přitom mu stále zůstává věrný. Neville drží Bradavice pohromadě, zatímco Harry odjíždí tábořit s Hermionou. Neville zůstává a snáší týrání smrtijedů. Ne proto, že by se bál dělat něco jinak, ale protože ví, že někdo to musí dělat, zatímco je Harry pryč. Někdo musí ochraňovat malé a slabé - budoucí Neville.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 ukazuje velmi statečný moment, kdy Neville setne hada Naginiho. Ale film tento čin prezentuje jako dílo náhody. V knize je popisován jako promyšlené sebevražedné gesto ve jménu lásky a loajality, jehož svědky jsou všichni bojovníci za Bradavice i samotný Voldemort. Dokonce i na konci, Harry přemůže Voldemorta s pomocí Brumbálovi duše a stínů své mrtvé rodiny. Zatímco Neville měl opět pouze sebe a své vlastní přesvědčení.

Takže ano. Já měla vždy raději Nevilla než Harryho. Vždy jsem si myslela, že je ušlechtilejší, zajímavější a zasluhuje si sympatie v místech, kde Harry nikdy nedokázal rozhoupat naší emocionální loďku. Ale nikdo nechce být Nevillem. Nicméně, nevadilo by mi s Nevillem chodit...


Originální článek zdeTento obrázek k původnímu článku nepatří, ale našla jsem ho na googlu a moc se mi líbí. Ne, kvůli grafickému zpracování, ale kvůli textu:
"Brumbál byl zabit Snapem - Snape byl zabit Naginim - Nagini byl zabit Nevillem"
Co z toho vyplývá...?
*Vladimír a Pavel Medek - překladatelé knih o Harrym Potterovi. Fénixův řád přeložil Pavel Medek.
Zdroje obrázků: zde, zde, zde a zde a poslední tady
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Máte zájem o další překlady? (Odkazy dejte, prosím, do komentáře.)

Ano. 88.9% (8)
Ne. 11.1% (1)

Komentáře

1 Mai Mai | Web | 16. ledna 2012 v 21:48 | Reagovat

ano...
Neville...
moje oblíbená postava...
svým způsobem jsem ho měla ráda pořád, ačkoli jsem si ho opravdu oblíbila relativně nedávno.
rozhodně měl těžší osud než Harry. poslední film jsem neviděla a vlastně mi to ani moc nevadí. podle toho, co jsem slyšela... nechci si zkazit dojem z knihy

2 Charlotte Evans Charlotte Evans | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 0:45 | Reagovat

Já mám Nevilla taky ráda... (ne víc, než Siriuse :D - musíte uznat, že ten měl taky těžký osud... :-( ) Vlastně... Oblíbila jsem si ho hned v tom místě, když chtěl zabránit Triu, aby šli pryč, a Nebelvír tak mohl přijít o body. Vlastně už v té chvíli nám všem měl dojít jeho zatá charakter... Vždyť... Tehdy udělal to samé, co v sedmém díle. Slavný Harry Potter šel bojovat proti zlu, a "hlupák Neville" oddřel špinavou práci, o kterou by "hrdina Potter" nestál. Prostě chtěl chránit ostatní, když Potter měl vyšší cíle...
Prostě... Neville měl o tolik zajímavější příběh, než Harry... Proč? Nikdo ho nerozpitvával, Neville se vždycky jen mihnul, ale vždy jsme z těch mihnutí dokázali vyčíst charakter, který byl postupně dospělejší...
Vlastně si říkám... Proč se Harryymu říká chlapec, který zůstal naživu... - Proč by se tak nemohlo říkat Nevillovi... Mohlo se mu toho tolik stát... Proč se Harrymu neříká jednoduše obrýlený zjizvenec..? - To by si ho přeci nemohli s nikým plést...

Dobře, plácám blbosti... Je už pozdě... Jdu spát :D

3 Aoi Gumi Sakura/Fernandes Aoi Gumi Sakura/Fernandes | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 14:29 | Reagovat

Nevillek... Děsně smutný osudek to má.. Jsem na tu Rowlingovou teda docela dost naštvaná.. Jednou slišíme o tom, že by mohl být tím slavným "chlapcem, ktrý přežil", ale pak už nic.. většina lidí si pak říká akorát to: dobře, žeto byl Potter a ne Nevill, protože ten by Voldyho neporazil.. Říkám si, že kdyby tehdy Voldy zaútočil na něho a on se stal tím slavným vyvoleným, tak by mohl mít úplně jiný život.. Lidi by si ho všímali.. Měl by dva kámoše. Nokdo by si zněj nedělal srandu a všichni by k němu vzhlíželi.. Rowlingová je teda děsná.. no nasala to dobře, ale od tý doby co se zjistilo, že je taky vyvolený mu mohla věnovat trochu času..Vždyť on to sám nevěděl.. Jediná jeho velká scéna byla v posledním díle s tím hadem a taky nic moc.. Neville je ůžasný, ale nikdo to neumí ocenit..

4 Verča Verča | Web | 17. ledna 2012 v 22:15 | Reagovat

Skvělý to čtení...já mám ráda oba dva kluky stejně, i když je pravda, že Harry zůstává ve všech dílech více méně stejnej, kdežto Neville se vyvíjí a je z něj čím dál lepší člověk! Až do konce! Je naprostá pravda to s Nevillovou scénou v posledním filmu - že to vypadá jenom jako dílo náhody než promyšlená akce, takhle to vypadalo jenom jako že měl prostě štěstí - a to mě trochu zklamalo. Neville má lepší povahu než třeba... celá Hermiona s Harrym! Je škoda že se neobjevoval víc...lidi, co nečetli knihy, si tohle asi těžko uvědomí :( Pro ně e hrdina prostě Harry, Harry je vyvolený a konec. Přitom by to klidně mohl být právě Neville...

5 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 21:58 | Reagovat

Tady mě vždycky mrzelo, že Harry je napsaný jen v podobě er-formy jedné postavy (nepočítaje prologové začátky od čtvrté knihy dál). Jenže tak obsáhlé dílo, plné vedlejších postav s osobitými charaktery prostě musí některé vynechat...

Nakonec samotné příběhy pobertů, červíčka, Malfoyů, Blacků, Draca, Nevilla, Lenky (jejíž osud je sám o sobě ještě tragičtější - pamatuju si, jak mi slzely oči, když trio našlo v jejím pokoji obraz s "přáteli" a mrzelo mě, že to vystřihli), a všeh ostatních

Pravdou je, že podobné knihy vždy obsahují to, co většina dětí na světě jedndouše nemá - nejlepší přátele na smrt, kde ti se berou, aby naše hrdiny neustále zachraňovali? Podobně jako výjimečnost, protože pravda - kdoby četl o úplně obyčejném klukovi?

Sice myslím, že tenhle článek je proti Harrymu (kterému jsem osobně nikdy nefandila a přála mu smrt :D) nespravedlivý, přesto je moc krásný a nádherně si ho přeložila.

Díky

6 TsuchiKim TsuchiKim | Web | 27. ledna 2012 v 14:57 | Reagovat

teď když to tak čtu, tak ano, autorka původního článku má pravdu, Neville vždy byl sám a musel všechno sám zvládnout, přesto nemůžu říct, že bych ho měla o to víc radši :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.