Jane Austenová: Pýcha a předsudek

4. října 2011 v 13:37 | Pouli |  "Knihy v mých myšlenkách"
Než jsem se konečně přinutila napsat článek o této knize, půjčila jsem si v knihovně i další Austinové dílo: Emmu. Nevím, jestli je to tím, že Pýchu a předsudek jsem viděla jako film, ale příběh mě naprosto nadchl. Ani mi nevadilo jak rozvlekle je psán. Zatímco Emma mě k smrti nudí.
Za hlavní klad Austinové knih považuji, jak dokáže vystihnout dobu. Aby ne, když v ní žila! O to cenější mi její popis společenských pravidel a zdvořilostních frází přijde. Protože vím, že skoro na sto procent vycházejí ze skutečnosti.
Austinová určitě patřila k nejlepším spisovatelům své doby. O to víc, že je žena. Ale přiznejme si, že všechny její knihy jsou vlastně stejné.

Otázky z challenge:

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Chtěla jsem si ji přečíst už dlouho. Viděla jsem nejprve film a zajímalo mě, nakolik je podobný knižní předloze.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
rozvleklé
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
bez děje
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Elizabeth, hlavní hrdinka. Ale všechny postavy jsou svým způsobem sympatické.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Dopisy. V knize jsou zveřejněny celé dopisy mezi hrdiny. Je zajímavější přečíst si dopis rovnou, než číst kapitolu o tom, co se v dopise psalo.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Elizabeth přes polovinu knihy Darcyho nechce znát a další zjišťuje, že je vlastně dobrý člověk. A pak si ho už bere. Vůbec jsem si nevšimla, že by se do něho zamilovala. Přišlo mi, že sama sebe donutila se do Darcyho zamilovat. Po racionální úvaze nad jeho činy a povahou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 6. listopadu 2011 v 14:45 | Reagovat

Jej, miluju Austenovou a Pýchu a předsudek jsem měla ráda roky a roky jako šestidílnej seriál s Collinem Firthem, a i když mě kniha bavila (víc jsem si ji užila v angličtině, protože Austenová pooužívá nádherný jazyk), tak víc s emi líbí třeba Emma, Anna Eliotová - ale mě vlastně všechno, co Austenová napsala :D

2 nel-ly nel-ly | Web | 6. listopadu 2011 v 14:46 | Reagovat

jeeště k tý Emmě - ona to není taková "kladná" hrdinka, to se mi líbilo, moc hezké filmy jsou s Kate Beckinsale nebo Gwyneth Paltrow (první se mi zdál lepší) a pak i seriál od BBC :) to by se ti mohlo líbit, je to od knihy dost odlehčené

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.