Má oblíbená kniha

3. prosince 2010 v 12:40 |  A tak dále...
Tento článek byl napsán na téma týdne MÁ OBLÍBENÁ KNIHA

Je těžké vybrat z té spousty knih, co jsem kdy přečetla, jednu jedinou. Vlastně je to nemožné. Co když ukážu na jednu a ona pak zpychne a bude se schovávat, protože bude pod její úroveň, aby byla dále čtena. Bude chtít být pouze vystavena a obdivována. Nebo když si usmyslí, že chce mít svou vlastní poličku. A co bych dělala, kdyby se ostatní knihy urazily?

Ne, ne. Nic takového. Žádný výběr. Pěkně Vám tu povím o všech knihách, co jsem kdy přečetla. Nebo alespoň o některých a na konci Vám možná prozradím, kdo sedí na špičce mého pomyslného žebříčku knih.

Moje úplně první knížka, u které jsem si neprohlížela jen obrázky nebo se nedožadovala jejího přečtení na rodičích, byla čítanka. Stále dokola jsem zjišťovala, že máme mele maso a co dělá Emma. Po půl roce jsem si řekla dost a jala se shánět hodnotnější literaturu. A tak přišlo období Honzíkovy cesty, dětí z Bullerbynu, knížky o holčičce Zuzance, Pohádkový dědeček, chytrá kmotra liška a dvojčata Luisa a Lotka.

Asi dva roky jsem strávila s dívčími romány. Počínaje příběhy o jedenáctiletých dívkách, které řeší své kamarádské vztahy, rozvody rodičů a starost o zvířectvo, jsem se propracovala až ke krásným chytrým hrdinkám, které si o sobě myslí, že jsou hloupé a ošklivé a kterým to jejich pan dokonalý vyvrátí.

Když mě toto stále dokola omýlané téma omrzelo, objevila jsem Enyd Blytonovou. A zároveň s ní Správnou pětku, Tajnou sedmu, sérii Tajemství a Dobrodružství, kde vždy tým velmi inteligentních dětí vyřeší záhadu, na kterou je každý další krátký. Nemohla jsem vynechat ani příběhy dvojčat Pat a Isabely, které navštěvují internátní školu v St. Clare.

Stranou mého zájmu nezůstal ani Jaroslav Foglar. I když jsem přečetla jen klasiku o ježku v kleci a Chatu v jezerní kotlině. Dalším klasikem mohl být Jules Verne, avšak nikdy jsem se nedostala za první kapitolu Pěti neděl v balóně. Tehdy jsem objevila u babičky v knihovně Pouští a pralesem od Henryka Sienkiewicze a na pár měsíců se od ní nehnula.

A pak už to šlo se mnou z kopce, objevila jsem fantasy literaturu. Tato série byla sice nakrátko přerušená červenou knihovnou, hlavně knihami od Nory Roberts, nicméně pokračuje dodnes.

Fantasy Gartha Nixe nabízí většinou velmi propracovaný svět, zápletku i postavy. Jako zástupce z jeho děl můžu uvést například sérii o Abhorsenech. V současnosti netrpělivě vyhlížím další knihu o Anitě Blakeový od Laurell K. Hamilton. A pak je tu Harry Potter! Myslím, že není co dodat. Snad jen, že mou nejoblíbenější knihou je ta třetí o vězni z Azkabanu a pak pátá, kde najednou potkáváme plno nových postav. Samostatnou kapitolou je pak Terry Pratchett.

Když si potřebuju na chvíli odpočinout a vrátit se zpět do reality, přečtu si Středa nám chutná od Ivy Procházkové. Možná je to dětská knížka, ale mě vždy vytvoří dobrou náladu. Znovu a znovu také čtu Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho nebo Muže, který sázel stromy od Jeana Giono.

Nádherná je pasáž v knize Virginie Woolf Paní Dallowayová, kde paní Dallowayová jde ráno koupit květiny. Přiznávám, ke čtení této knihy mě zlákal film Hodiny. Dalšími nezapomenutelnými knihami jsou Petr a Lucie od Romaina Rollanda, Nebe nezná vyvolených od Ericha Marii Remarqua nebo Stařec a Moře od Ernesta Hemingwaye. Ani ne tak pro samotný příběh, ale pro pocit, který z něj člověk získá.

O knihách bych mohla mluvit hodiny, ale s ohledem na Váš (jistě drahocenný) čas, myslím, že právě nastal ten správný ke konci. A jaká kniha, že je tedy ta má nejoblíbenější? No přeci má vkladní knížka.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lina Lina | Web | 3. prosince 2010 v 13:15 | Reagovat

Veľa z tých knižiek som nečítala...
Iba Harryho Pottera, potom mám za sebou niečo od Terryho Pratcheta a Remarqua- obzvlášť dobré knižky, spravili z povinného čítania dačo menej otravné :)
A Pat a Isabela, samozrejme, tie som ako malá zbožňovala!

2 signoraa signoraa | E-mail | Web | 3. prosince 2010 v 13:19 | Reagovat

Výběr knih je báječně popsaný, mnohé z nich patří mezi mé nej... Vlastně většina. Jen mě tak trochu minula fantasy literatura a o to víc čtu historické romány. :-)

3 Juli Juli | Web | 15. října 2011 v 19:15 | Reagovat

Článek se mi moc líbil. Pěkně jsi utřídila všechny knížky, které jsi v průběhu věku četla. Jistě mě článek zaujal. (s dovolení jsem si 3 knížky opsala a v knihovně si je vypůjčím a přečtu) (: plus máš hezký blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.